Termal kamera ölçüm ve kontrolü,  bina yalıtımında, elektrik panolarında, motorlarda, tesisat kaçaklarının belirlenmesinde kullanılır. Bina matolamasında ki sorunların tespit edilmesi, panolarda ısınan hatların, sigortaların ve bağlantıların belirlenmesinde termal kamera kullanılır. Motorlarda ise olağan dışı ısınmaların tespit edilmesi verimli çalışma açısından çok önemlidir. Boru, dirsek, vana ve bunların yalıtım ekipmanlarında ki sorunların tespit edilmesi için termal kamera ölçümleri hızlı ve etkili bir çözümdür.

Termal kamera ölçümü ve kontrolü hizmetini firmamız tarafından Türkiye’nin her yerine verilebilmektedir. Kalibrason sertifikalı cihazlarımız ve uzman kadromuz ile termal kamera ölçüm hizmetinden ister tek ölçüm isterseniz periyodik ölçüm şeklinde faydalanabilirsiniz.

Termal kameraların temel çalışma prensibi Infrared dalga boyunu, elektromanyetik spektrumdaki dalga boyuna çevirerek, gözümüzün görebileceği (elektromanyetik spektrum) resme dönüştürmektir.

Maddelerin yaydığı her sıcaklık değerinde farklı IR yayılımlar oluşur ve IR yayılımın farklı dalga boyuna sahip olmasından dolayı da bu objektifler belli sıcaklık aralıklarında görüntü verebilirler.

Doğadaki tüm varlıkların kızılötesi bir yayılımı bulunmaktadır. Gözle görülemeyecek frekanslarda olan bu yayılımlar termal kameralar sayesinde yakalanabilir. Her cismin ısı yayılımı mutlaka 0 ile 1 arasında olmaktadır. Bu değerlere EMMISIVITY adı verilmektedir ve bu değer sadece siyah renkte 1’dir. Normal kameralar görüntüyü ışık özelliklerinden yararlanarak oluştururken termal kameralar bunu ısı özelliklerinden yararlanarak yapar. Bu sayede Gözle görülemeyen IR enerji (ısı enerjisi) termal kameralar sayesinde biçim kazanır ve görünür hale gelir. 

  • Termal kameralar sayesinde, insan gözünün göremediği birçok problem kolaylıkla tespit edilebilir.
  • Mevcut durumun analizi sonucunda beklenmedik durumlarla karşılaşılması önlenir. Böylece tesis için gerekli insan, makine ve üretim veriminin azalması önlenir.
  • Makine ve elektrik ekipmanlarından düzenli periyotlarla yapılan ölçümler sayesinde yangın riski azalır.
  • Kayıp ve kaçaklar tespit edileceğinden, yüksek enerji tüketimlerinin önüne geçilir ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.